Прилики и разлики между японско и бразилско джу джицу

Прилики и разлики между японско и бразилско джу джицу

Въпреки че всички видове бойни изкуства са се развивали успоредно с развитието на човешката физиология, основите им остават същите. Ето защо тяхното изучаване през призмата на историята може да бъде от голяма полза. Когато става въпрос за джу джицу, най-общо то е два вида: японско и бразилско. И двете форми са едновременно сходни и различни по своите уникални начини. В днешния материал ще ги изправим едно срещу друго и ще се постараем да изясним какви са основните прилики и разлики между японско и бразилско джу джицу.

Прилики между японско и бразилско джу джицу

BJJ всъщност произхожда от японската форма на бойното изкуство, ето защо няма как да не отбележим кои са основните прилики между японско и бразилско джу джицу.

Техники

Първото основно сходство между японско и бразилско джу джицу са техниките, които се използват. Наблюдаваме едни и същи техники за поваляне на противник и граплинг. Същото важи и похватите за събмишън – армбарът, например, е почти еднакъв и при двете разновидности.


Идеология

Както японското джу джицу, така и бразилското споделят идеология, базирана на уважение, дисциплина и почтеност. Въпреки че до голяма степен те са в основата на всяко бойно изкуство, значението им при граплинга е ключово. Необходимо е да се подчинявате на учителите, да уважавате както тях, така и опонентите, да спазвате графика, да давате всичко от себе си, да проявявате търпение и да се въздържате от всичко, което може да навреди на тялото ви физически или психически.

Разлики между японско и бразилско джу джицу

Както ще се уверите, когато става дума за прилики и разлики между японско и бразилско джу джицу, различията са повече от сходствата.

Цел

Оригиналната цел при японско джу джицу е била да подготвя войниците за битка, като техниките са включвали не само нанасяне на удари, но и използване на оръжия за разправа с противниците. Към днешна дата практикуващите продължават да упражняват опасни техники, но в комбинация с метода на break falling, който учи на начини за безопасно изпълнение на хвърляне и атака. А оръжията, които се използват, обикновено са направени от дърво. 

Целта на BJJ е различна, тъй като учи практикуващите да се защитават, без да нанасят телесни повреди на опонентите си, освен ако не стане абсолютно необходимо. В бразилския еквивалент не се употребяват оръжия.

Боен стил

Както споменахме, в Япония това бойно изкуство стартира с идеята да обучава войници за ръкопашен бой, ето защо неговата основна цел е да нанася телесни повреди. Бойният стил се фокусира върху атаки чрез граплинг и удари – стил, който е много по-агресивен в сравнение с бразилското джу джицу и който учи да се прилагат тактики, които в BJJ дори понякога се смятат за наказуеми.

Колани

В японското джу джицу първоначално не е била обособена системата с колани. Тя е въведена по-късно от Джигоро Кано, основател на джудото. Кано е използвал коланите в своето училище, а след това методът е заимстван и от редица други бойни изкуства. 

Съвременните школи за японско джу джицу прилагат система от колани, която е в съответствие с коланите в джудото. Цветовете за различните ранговете там са бяло, жълто, оранжево, зелено, синьо, лилаво и кафяво.

BJJ също първоначално следва системата с колани за джудо, но с течение на времето я модифицира. Както знаете и от нашата публикация за цветовете на коланите при джу джицу, те са бели, сини, лилави, кафяви и черни.

Стил на трениране

Тренировъчните стилове на бразилското и японското джу джицу също се различават. Известно ви е, че в BJJ загряването преди и след тренировка е абсолютно задължителен елемент, a спарингът и дрилването за усъвършенстване на уменията и техниките са неизменна част от тренировките. Обикновено такъв урок продължава един или два часа. В това време са включени редица спаринги, които могат да продължат до половин час, изучаване и дрилване на техники, както и кратки почивки между сесиите.

За разлика от BJJ, тренировъчните сесии по японско джу джицу се фокусират повече върху развитието на техника и прецизност, отколкото върху скорост и сила. Основната цел на тези уроци е да помогнат на учениците да овладеят различни техники с течение на времето. В резултат на това повечето похвати първо се преподават по-бавно, преди да започнат да се изпълняват с нормална скорост. Времето за урок също е значително по-кратко: тренировъчните сесии продължават средно около час.

След като вече имате по-добра представа за ключовите прилики и разлики между японско и бразилско джу джицу, можете да се съгласите, че и двете форми на бойното изкуство предоставят изключително много възможности. Най-съществено е просто да изберете онзи стил, който най-добре отговаря на нуждите ви. 


0 коментара

Оставете коментар