Дисциплината и отдадеността, които се свързват с дългата история на бойните изкуства, са добре преплетени и в небезизвестната система за класиране според цвета на коланите. Самият черен колан е станал повече от синоним за бойно изкуство – той се е превърнал във фраза извън тренировките, използвана за обозначаване на експертни умения. Бойните спортове имат дългогодишна еволюция и сложна техника за изучаване, с която повечето хора не се запознават, докато не започват да практикуват. Но историята зад системата на колани при бойните изкуства е интересна и заслужава вниманието на всеки.
Класиране според menkyo и obi
За да се разбере историята зад системата на колани при бойните изкуства, е необходимо първо да надникнем към самата японска култура. Практиката на класиране на учениците в различни дисциплини е широко разпространена в Япония от векове. Докато пояс системата за класиране — наричана на японски obi — е сравнително отскоро (възниква през XIX век), най-ранната форма на класиране в областта датира още от VIII век. Всичко започва с menkyo, японски термин, означаващ "лиценз". Майсторите по японски класически и бойни изкуства издават калиграфски свитък, който функционира като сертификат, потвърждаващ майсторството и уменията на ученика.
Кано Джигоро, kyū и dan и въвеждане на системата на колани при бойните изкуства
Използването на система за класиране, базирана на колани, може да бъде свързано с уважавания преподавател, спортист и педагог Кано Джигоро, който през 1882 година създава кодокан джудото. Той е талантлив майстор на бойни изкуства, оценяващ експериментирането и иновациите. Кано осъзнава необходимостта от по-прегледна система за класиране, която да позволява по-добре да се съпоставят състезатели срещу опоненти със сравними умения.
Така през 1883 г. първоначално разделя учениците си на 2 ранга, като зачислява 1 цвят колан на всеки от тези рангове. Именно по този начин се ражда системата за класиране дан (dan). Степените дан са свързани и с термина yūdansha, което се превежда като „човек, който има дан“. Нивата кю (kyū) са mudansha — „човек без дан“. Нивата дан получават черен колан (kuro obi), докато учениците с ниво kyū получават бял колан (shiro obi). Твърди се, че Кано е вдъхновен от 2500-годишната китайска стратегическа игра Go, където играчите също се класират по системата с kyū и dan.
Универсализиране на системата на колани при бойните изкуства
Системата за класиране на коланите не се разпространява веднага из бойните спортове. Едва през 1956 г. се сформира Федерацията по карате на Окинава и системата kyū/dan е универсализирана. Приемането на системата за класиране на коланите от бойните изкуства извън джудото за първи път се случва през 1924 г. Тогава Гичин Фунакоши, който е смятан за основател на модерното карате, награждава първите черни колани по карате. И докато системата за класиране на коланите се появява за първи път в джудото, тя в крайна сметка се разпространява във всички бойните спортове, за да се превърне в една от общите асоциации, с които повечето хора ги свързват.
Premier Martial Arts системата за класиране на цветни колани
Системата от цветни колани, която имаме днес, възниква през 30-те години на миналия век, когато Каваиши Миконосуке започва да преподава в Париж, където е назначен да учи френската полиция на джу джуцу. По време на престоя си в Европа Миконосуке измисля системата за класиране на цветни колани, вероятно като средство за допълнителен стимул за учениците.
Днес Premier Martial Arts системите за класиране на коланите включват следните цветове колани:
бял
жълт
оранжев
лилав
син
зелен
кафяв
червен
червено-черен
черен
Символика зад цветовете на коланите при бойните изкуства
Открива се много символика, придадена на всеки цвят на колана. В Premier Martial Arts се казва, че белият колан представлява новото семе, жълтият цвят символизира слънчевата светлина, която отглежда семето, а оранжевото представлява силата на слънцето при отглеждането на това семе. Зеленият цвят символизира покълването на ново растение, синият се разглежда като небето, към което растението достига в растеж, лилавото е небе на зазоряване, което показва преход, а кафявото представлява узряването на растението. Червеният цвят символизира слънцето още веднъж в по-късен етап, докато черното е тъмнината отвъд слънцето, която символизира и рестартирането на целия цикъл, тъй като се счита, че учениците вече са майстори, които могат да предадат своите знания нататък.
Историята зад системата на колани при бойните изкуства – както в нейния най-прост вариант при изначалния произход, така и в по-пъстрото настоящо разпространение – е ценна и важна традиция. Много училища ще признаят постижението на ученика с церемония по връчване на колан като изкачване в ранговете. Въпреки че системата за класиране на колани съществува само за част от дългата и богата история на бойните изкуства, тя се е превърнала в ценен ритуал за мнозина практикуващи днес.